New News Buzau header

FOTO - De sapte ani consecutiv elevii Colegiului Economic Buzau sunt cititori in „biblioteca vie”

Biblioteca vie 3Despre ce au citit elevii colegiului? Despre viitor si profesia pe care doresc sa o urmeze.“Cartile pot fi extrem de periculoase.Pe cele mai bune dintre ele ar trebui pus un avertisment: Atentie! Iti poate schimba viata!”. Miercuri, 23 noiembrie, elevii Colegiului Economic Buzau au citit 22 “carti vii” care poate le-au schimbat viata. O biblioteca vie si o sansa pentru 100 de elevi de a afla tot ce vor despre profesia dorita.Ce este o Biblioteca Vie? Conceptul a aparut in Danemarca si poarta numele de Human Library si a fost “importat” in România de Asociatia “ART FUSION” din Bucuresti. Conceptul este atragator si l-am adaptat necesitatilor noastre de a asigura elevilor o mai buna consiliere si orientare profesionala. Biblioteca vie functioneaza ca o biblioteca obisnuita- cititorii pot imprumuta o carte pentru o perioada limitata de timp (30-40 minute). Exista insa doua aspecte importante: CARTILE sunt FIINTE UMANE si intra intr-un dialog personal cu cititorul. Aflata la a saptea editie, Biblioteca Vie de anul acesta a reunit pe rafturile ei 22 de carti dintre cele mai interesante: Musat Mihai, Dumitrascu Adrian, Badeanu Elvira, Hanganu Dorina, Marunțis Andrei, Grigore Corina, Grigore Mihaela, Mihailescu Emilia, Sava Laura, Raducan Suditu Alina, Gagiulescu Viorel, Tudorancea Monica, Ardeleanu Sandu, Ionescu cristian, Manea Cosmin, Badea Oana, Alexandru maria, Mițu Ionelia, Dobre Paul, Manea Alexandru .Fiecare “carte” a avut o poveste personala, fiecare carte a prezentat o profesie. Elevii au “citit” despre ce inseamna sa fii: functionar bancar, expert contabil, ofiter, politist, agent de marketing, manager, avocat, jurnalist, educator, psiholog, inginer. Elevii au putut afla si despre oportunitați de studiu in strainatate prin intermediul reprezentantei EDMUNDO, Madalina Voinea. Cei peste de 100 de elevi participanti au pus intrebari si au aflat raspunsuri legate de profesia pe care si-o doresc in viitor. “Bibliotecari” in Biblioteca Vie au fost anul acesta: Lucia Olteanu, Catalina Postovei, Maria Popa, Irina Costianu, Mariuca Vali Budau, Cristina Tudorancea, Madi Ardeleanu.Sunt cele care au ales cu multa grija cartile si au indrumat cititorii. In interventia sa doamna directoare Lungu Marioara a mentionat:”An de an dorinta elevilor nostri de a “citi” este tot mai mare, cel putin in forma de Biblioteca Vie. Consideram ca orice modalitate de a-i familiariza pe elevii nostri cu cerintele pietei muncii este binevenita, iar Biblioteca Vie poate fi foarte eficienta. Multumim tuturor cartilor care au raspuns chemarii noastre, celor care ne sunt alaturi de 6 ani si celor care sunt la prima participare!”. Anul acesta, activitatea se incadreaza foarte bine in topica proiectului Erasmus + derulat de Colegiul Economic: Working in Europe- skills for success, dedicat identificarii de abilitați necesare pentru accesul pe piața muncii.

Profesor coordonator: Catalina Postovei

Biblioteca vie 2

 

Biblioteca vie 1