Handbalistele SCM Gloria, remiza pretioasa la Zalau!

CSM GLORIA BUZAU handbalSCM Gloria Buzau a incheiat la egalitate, scor 26-26(13-9), in deplasarea de la Zalau in cadrul etapei cu numarul 23. Buzoiencele au reusit sa revina dupa ce la pauza au fost conduse la o diferenta de patru goluri, pe un teren unde se castiga foarte greu puncte. Fetele lui Romeo Ilie obtin un punct foarte important in lupta pentru evitarea barajului si asteapta intalnirea cu CSM Bucuresti.

Succes categoric pentru handbalistii buzoieni | HC Buzau 2012 - CSM Bacau 31-25(17-10)

sport BuzauHC Buzau 2012 s-a impus categoric, miercuri, 24 aprilie, in fata formatiei CSM Bacau in cadrul etapei a 3-a din play-out. Buzoienii au dominat categoric partida si au fost aplaudati de suporterii din Sala Sporturilor Romeo Iamandi, pe care i-au facut fericiti la capatul celor 60 minute de joc. Baietii lui Eliodor Voica si Bogdan Constantin au luat inca din start jocul pe cont propriu si s-au desprins la 7-4 min. 14 si 15-8 min. 27. Nici dupa pauza oaspetii nu rezista iuresului gazdelor, iar HC Buzau 2012 se duce la 19-10 min. 32. Bacaul mai echilibreaza putin disputa, dar tot buzoienii sunt la conducerea jocului si scorul indica superioritatea clara a 'lupilor', 22-15 min. 37 si 26-18 min. 47. In ultimele zece minute gazdele forteaza din nou, si tabela arata un neverosimil 29-19 min. 52. Asadar, victorie clara pentru HC Buzau 2012 care face un alt pas mare, dupa succesul de la Cluj, in lupta pentru atingerea obiectivului.

Kickboxing | Clubul Sportiv Crang Buzau, 16 medalii la Campionatul National!

KickBoxing BuzauPerformanta remarcabila pentru sportivii de la Clubul Sportiv Crang Buzau, antrenor prof. Sorin Raducan, la Campionatul National de Kickboxing Freestyle K1 light. Competitia s-a desfasurat sambata, 20 aprilie, in localitatea Cornetu, judetul Ilfov, si a reunit la start cei mai valorosi practicanti ai acestui sport din tara. Clubul buzoian s-a numarat printre protagonisti si a cucerit un total de 16 medalii. Cinci medalii de aur, opt de argint si trei de bronz este bilantul celor de la Club Sportiv Crang Buzau, cu 18 sportivi buzoieni in concurs. 'Sunt multumit de prestația sportivilor mei, cred ca se putea si mai bine, fiecare concurs, pentru noi, este o nouă lecție pentru viitor.

Fotbal | Metalul castiga cu Targu Secuiesc, remiza intre Rm. Sarat si Gloria

metalul BuzauDisputata sambata, 20 aprilie, runda cu numarul 24 din Liga 3 a scos in evidenta remiza de la Rm. Sarat unde gazdele au terminat neinvinse partida cu Gloria, dar si succesul clar al celor de la Metalul cu Targu Secuiesc. SCM Gloria a condus la Rm. Sarat dupa golul lui Dragut min. 26, dar gazdele au replicat si au egalat prin Burlacu min. 37. Dupa aceasta remiza, SCM Gloria ramane lider autoritar cu 63 puncte, in timp ce ramnicenii sunt pe locul 14 cu un total de 15 puncte. Metalul Buzau a obtinut o victorie extrem de importanta cu KSE Targu Secuiesc, in urma careia finalul de campionat va fi unul linistit pentru gruparea din Crang. Dupa o prima repriza fara goluri, buzoienii au perforat poarta adversa de patru ori prin Stan min. 47, Mihaes min. 77, Bardas min. 83 si Radu 90+3 iar oaspetii au replicat prin Varess min. 86.

HC Junior BB participa la Festivalul Regional de Mini - Handbal masculin de la Constanta

juniori sport BuzauEchipa de Mini - Handbal masculin de la clubul buzoian HC Junior BB a participat in perioada 20-21 aprilie la Festivalul Regional de la Constanta. In organizarea Asociatiei de Handbal Constanta, DJST Constanta si HC Dobrogea Sud Constanta, competitia a insemnat un excelent prilej pentru promovarea handbalului juvenil la nivel national. Iar clubul unde Daniela Braniste si Alina Horjea investesc pasiune si foarte multa munca reprezinta un exemplu pentru miscarea sportiva la nivel de copii si juniori.

EXCLUSIV | Handbal. Juniorii 2 de la LPS Buzau termina in forta sezonul, 45-35 la Botosani!

sport BuzauHandbalistii juniori 2 de la Liceul cu Program Sportiv Buzau au incheiat cu o frumoasa victorie Grupa 1 Speranta din cadrul Campionatului National. Buzoienii s-au impus fara probleme, sambata, 20 aprilie, in meciul disputat la Botosani, 45-35(21-18), si confirma evolutiile foarte bune din acest sezon. Un efort colectiv sub indrumarea prof. Bogdan Constantin care a reusit sa formeze o echipa competitiva, cu un grup unit cu perspective foarte bune pentru viitor.