Fotbal si Handbal! Liga 2. Suspans si sase goluri in Crangul Buzaului! Lupii Buzaului, in sferturile Cupei

sport BuzauSCM Gloria Buzau si Ripensia Timisoara au terminat la egalitate, scor 3-3(2-1), sambata, 7 decembrie, in etapa cu numarul 21 din esalonul secund. Suporterii prezenti pe stadionul Municipal din Crangul Buzaului au asistat la ultima reprezentatie a Gloriei in acest an, iar partida a fost una dramatica cu rasturnari spectaculoase de scor.

Oaspetii au deschis scorul prin Voinea min. 19, dar buzoienii au revenit in joc dupa dubla lui Munteanu min. 33 si 36, care a stabilit scorul pauzei.

In partea secunda a fost randul celor de la Ripensia sa intoarca tabela prin Hecsko min. 55 si Voinea 86 si se parea ca timisorenii vor pleca cu toate punctele de la Buzau.

Gloria nu a cedat, iar Munteanu reuseste tripla si inscrie pentru 3-3 in min. 90+3, salvand astfel un punct. In pauza de iarna, SCM Gloria Buzau ocupa locul 10 al clasamentului din Liga 2, cu 28 puncte.

Lupii Buzaului, in sferturile Cupei

Cu o situatie extrem de precara in Liga Nationala de handbal masculin, handbalistii de la HC Buzau 2012 reusesc un parcurs fara greseala in Cupa Romaniei. Dupa ce in faza 16-imilor de finala au eliminat in deplasare divizionara secunda CSU Politehnica Timisoara, 46-12(24-6), Lupii Buzaului au mai trecut de o divizionara secunda, in optimile de finala. Sambata, 7 decembrie, HC Buzau 2012 s-a impus pe terenul celor de la CSM Sighisoara, scor 39-24(19-13), si se califica intre primele opt formatii care se vor lupta pentru Cupa Romaniei.