Handbal. Gloria Buzău se impune dramatic in deplasarea de la Rapid București!

handbal BuzauHandbalistele SCM Gloria Buzău au repurtat un succes important în cursa către primele locuri ale clasamentului, 25-24(12-10) în fața formației Rapid București, marți, 23 februarie 2021, în cadrul etapei a 11-a, la Sala Polivalentă din București. Fetele de la Rapid, cu ambiții de cupe europene din sezonul următor, sub bagheta lui Carlos Viver, selecționerul Spaniei, au început foarte bine și au condus cu 2-0 min. 3 și 5-3 min. 8, ba chiar au urcat scorul la 8-5 min. 16. Gloria nu cedează însă și reușește să intoarcă tabela la 10-8 min.26, dupa ce elevele lui Mihăilă și Ilie au marcat de cinci ori la rând.

La pauză s-a intrat cu 12-10 în favoarea buzoiencelor, iar partea secundă promitea să se ridice la același nivel alert din primul mitan. SCM Gloria Buzău a început destul de bine repriza a doua, dar s-a văzut condusă, 18-17 min.43, după ce scorul le-a fost favorabil oaspetelor de la Buzău, 16-14 min. 39. Partida este din ce in ce mai echilibrată, Buzaul conduce cu 22-20 și 23-21 min.54, dar Rapidul revine la 24-24 min. 58, iar finalul a fost pe muchie de cuțit. Livrinikj perforează poarta celor de la Rapid cu 7 secunde înainte de expirarea celor 60 de minute, iar punctele pleacă la Buzău, pe deplin meritat. Pentru Gloria Buzău au marcat Simion 5, Iuganu 4, Janjusevic 8, Rotaru 2, Livrinikj 2, Subțirică 1, Petrovic 3, iar portarul Iordache s-a remarcat în momentele cheie ale partidei. De cealaltă parte, Buceschi, Kassoma, Popa și Constantinescu au fost principalele guri de tun ale Rapidului. După aceasta victorie, Gloria Buzău ocupa locul 4 al clasamentului cu 22 de puncte, iar Rapid București se afla pe pozitia a 8-a cu 12 puncte.