Liga Florilor. Gloria Buzău - Dunărea Brăila, meci cu final dramatic!

handbal femininSCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila au remizat dramatic in etapa cu numărul 15 din Liga Națională de handbal feminin. Partida s-a disputat miercuri, 7 aprilie 2021, în Sala Polivalentă din București, iar tabela a indicat la finalul celor 60 de minute un scor egal, 25-25((13-12), după ce la pauză Buzăul a intrat cu un gol avans.

Brăila a inceput mai bine și a condus cu 5-2 în min. 9, dar Gloria a întors la 9-9 min.24 si 11-11 min.29, iar după primele 30 de minute diferența a fost la limită. In partea secundă buzoiencele urcă scorul la 14-12 min. 33, dar Brăila joaca din ce in ce mai bine și a revenit în joc. Dunărea a condus cu 19-18 min. 47, iar jocul Buzăului a început să scârțâie, fără soluții în atac.

Janjusevic ratează un 7 m și este eliminată pentru 2 min după ce trimite balonul în fața portarului, iar brăilencele se distanțează la 21-19 min. 49, 23-21 min. 54 și 25-23 min. 58. In ultimele 90 de secunde ambele formații ratează de puțin ținta, dar Gloria reușește sa egaleze, 25-25, după golurile marcate de Moldovan și Rotaru, nesperat, dar meritat la ce s-a jucat.

Cu doar 14 partide disputate, Gloria rămâne pe locul 4 și acumulează 29 de puncte după remiza cu Brăila, iar etapa viitoare va juca cu CSM București. Lotul SCM Gloria Buzău: Iordache, Polocoser - portari, Subțirică, Simion 2, Rotaru 3, Munteanu, Moldovan 2, Condurache, Gavrilă, Petrus, Livrinikj 4, Klikovac 4, Iuganu 4, Petrovic, Ilie 4, Janjusevic 2. Antrenori Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie.