New News Buzau header

Victorie cu sufletul! HC Buzău 2012- Steaua București 23-22(13-11)

Hc Buzau 2012 Steaua BucurestiThriller în Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău, joi, 22 septembrie 2022, în fața unui public fin cunoscător al fenomenului si extrem de vocal.

HC Buzău 2012 a obținut un succes extrem de muncit, dar pe deplin meritat, în fața celor de la Steaua București, în cadrul etapei a 5-a din Liga Națională de handbal masculin.

Tărie de caracter, încredere, putere de revenire și suflet, mult suflet, sunt ingredientele unei victorii care a stat o perioadă de timp sub semnul îndoielii în fața echipei de pe locul 5, care evoluează în Liga Europeană.

Buzoienii au început în forță partida cu Steaua, au controlat ostilitățile și au condus în permanență în primele 30 de minute.

Băieții lui Gabriel Armanu și Bogdan Constantin au fost mai eficienți și au modificat tabela pentru 6-3 și 10-7, iar la pauză HC Buzău 2012 a intrat cu avantaj de un gol, 13-11, după 13-10.

Partea a doua a fost mult mai echilibrată, 'Lupii' au condus cu 15-13, dar bucureștenii au marcat de trei ori la rând pentru 16-15, iar de aici întâlnirea a căpătat accente dramatice.

Steaua s-a distanțat la doua lungimi, 19-17, dar apărarea agresivă și poarta au întors soarta partidei in favoarea gazdelor.

HC Buzău 2012 a revenit la 21-20 și 22-21, steliștii au egalat din nou, 22-22, dar ultimul gol a fost tot in poarta trupei lui Ovidiu Mihăilă, 23-22 rezultat final.

Lotul HC Buzău 2012 : Crăciunescu, Tcaciuc, Manole - portari, Glendza 6, Barros 4, Mironescu 3, Dumitrana 3, Broască 2, Nosrati 2, Stroe 2, Mitrovic 1, Bejinariu, Păncescu, Anton, Juskenas, Meduric.

'Lupii Buzaului' acumulează 6 puncte și ocupă poziția a 10-a a clasamentului, iar etapa viitoare vor juca în deplasare la Oradea.